Blacha trapezowa, ze względu na swoje liczne zalety, takie jak lekkość, trwałość oraz prostota montażu, zdobyła dużą popularność jako materiał na pokrycia dachowe. W przeciwieństwie do cięższych pokryć, takich jak dachówka ceramiczna, blacha trapezowa nie wymaga szczególnie mocnej konstrukcji dachowej, co czyni ją atrakcyjną opcją zarówno przy nowych budowach, jak i remontach. W tym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo zamocować blachę trapezową, aby zapewnić długotrwałą i bezproblemową eksploatację dachu.

Przygotowanie połaci dachowych

Zanim przystąpimy do montażu blachy trapezowej, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie połaci dachowych. Zaleca się pokrycie dachu łatami i kontrłatami – drewnianymi lub stalowymi – ułożonymi zgodnie z wytycznymi projektu technicznego. Odstęp między łatami nie powinien przekraczać 600 mm. Należy pamiętać, że na dachach o nachyleniu powyżej 15 stopni nie jest wymagane dodatkowe uszczelnienie między płytami blachy, w przeciwieństwie do dachów o mniejszym nachyleniu, gdzie stosuje się jedno lub dwa uszczelnienia w zależności od kąta pochylenia.

Wybór odpowiednich wkrętów

Kluczowym elementem montażu blachy trapezowej jest wybór odpowiednich wkrętów. Zaleca się stosowanie wkrętów samowiercących z gumową uszczelką, która zapewnia szczelność połączenia. Wkręty te, często wyposażone w główkę sześciokątną lub kulistą, są zaprojektowane do szybkiego przewiercania blachy oraz zapewnienia mocnego i trwałego mocowania. Kolor wkrętów powinien być dopasowany do koloru pokrycia dachowego, aby zapewnić estetyczny wygląd. Do montażu na konstrukcji drewnianej stosuje się wkręty o średnicy 4,8 mm i długości 35 mm, które można wkręcać przy pomocy magnetycznych uchwytów z odpowiednią końcówką.

Montaż blachy trapezowej

Montaż arkuszy blachy trapezowej wymaga dokładności i przemyślanego planu działania. Ilość wkrętów potrzebnych do zamocowania blachy zależy od skomplikowania powierzchni dachu. Zazwyczaj, na każdy metr kwadratowy połaci dachowej, stosuje się od 5 do 8 wkrętów. W przypadku standardowej blachy trapezowej o wysokości profilu 20 mm, montuje się około sześciu wkrętów na metr kwadratowy, przy czym wkręty umieszcza się na co drugiej dolnej podstawie profilu trapezu. W miejscu nakładki arkuszy blachy zaleca się stosowanie jednego wkręta łączącego na każdym metrze bieżącym.

Specjalne przypadki montażu

W sytuacji, gdy profil blachy trapezowej posiada wysokość 35 mm lub więcej, konieczne jest zastosowanie łączenia na zakładce wzdłużnej na górnej podstawie trapezu. Ważne jest, aby arkusze blachy układać pod kątem prostym do linii okapu, co zapewnia prawidłowy montaż i estetyczny wygląd dachu. W przypadku jakichkolwiek niedociągnięć geometrycznych dachu, zaleca się maskowanie ich za pomocą obróbek dekarskich.

Konserwacja i eksploatacja

Wkręty do blachy trapezowej, choć odporne na działanie niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania UV, z czasem mogą wymagać wymiany lub dokręcenia. Regularna inspekcja i konserwacja połączeń są kluczowe dla zachowania długotrwałej szczelności i trwałości dachu. Warto również pamiętać o unikaniu chodzenia po blachach, a jeśli jest to niezbędne, należy robić to w odpowiednim obuwiu, stając wyłącznie na dnie fal.

Montaż blachy trapezowej, choć stosunkowo prosty, wymaga precyzji i odpowiedniego przygotowania. Wybór właściwych materiałów montażowych, dokładne przestrzeganie zaleceń technicznych oraz regularna konserwacja są kluczowe dla zapewnienia dachu estetycznego, szczelnego i trwałego na wiele lat.